Актуальні зміни в законодавстві для дітей війни
Уряд ухвалив низку важливих постанов, що регулюють питання, пов’язані із захистом дітей в умовах воєнного стану. Що нового?
Нова постанова уряду сприятиме тому, аби права українських дітей, які були тимчасово переміщені або евакуйовані за кордон, не порушувалися, дозволить посилити контроль за діями усіх сторін, залучених до евакуації. Запроваджено механізм повернення як цілих груп, так і окремих дітей, евакуйованих за кордон. Дитину можуть забрати усиновлювачі чи батьки. Враховується і думка самої дитини, якщо вона заявила, що хоче повернутися.
Відтепер військовим адміністраціям рекомендують евакуювати дітей, які проживають в дитячих будинках, будинках-інтернатах або центрах соціально-психологічної реабілітації, що розташовані не менше ніж за 100 км від тимчасово окупованої території і зони бойових дій та не менше ніж за 50 км від кордону з росією та Республікою Білорусь, а також вивезти дітей із закладів, поруч із якими знаходяться об’єкти критичної інфраструктури. Керівники військових адміністрацій повинні обов’язково попередити керівника закладу, де проживають діти, що заклад будуть евакуйовувати та мати щонайменше два маршрути евакуації.
Поновлено порядок усиновлення дітей – зокрема, евакуйованих за кордон.
Донині не було механізму, який би дозволяв українцям всиновлювати українських дітей, евакуйованих за кордон. Уряд ухвалив постанову, яка це урегулює.
Це дуже довгоочікуваний документ для сотні родин, які хочуть прийняти дитину у свою сім’ю. Знайомитися з дітьми кандидати в усиновлювачі зможуть онлайн. І це особливо важливо ще й тому, що 60% дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, які стоять на обліку з усиновлення, – переміщені за кордон.
Зміни торкнулися й іноземців. Громадяни інших країн, які перебувають в шлюбі з українцями/ками зможуть усиновити дитину свого чоловіка/дружини. Досі це було зробити неможливо.
Всі діти, які постраждали від війни – зможуть отримати статус “Дитина, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів”.
Право на нього мають всі діти, які отримали поранення, контузію, інвалідність або зазнали фізичного, сексуального чи психологічного насильства внаслідок війни. І в майбутньому, після нашої Перемоги, цей статус дозволить дитині претендувати на компенсацію від держави-агресора.
Усі ці зміни спрямовані на правовий захист дітей та на те, аби кожна дитина знайшла родину.