Замість штрафу впроваджено внесок на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю – прийнято новий закон!
15 січня 2025 року Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення права осіб з інвалідністю на працю» (законопроєкт за реєстр. № 5344-д).
Прийнятим Законом пропонується створити сприятливі умови для працевлаштування осіб з інвалідністю.
Запроваджується сплата внеску на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю замість адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу працевлаштування. Це дозволить відійти від практики примусу сплати адміністративно-господарських санкцій роботодавцями, що не виконали норматив працевлаштування осіб з інвалідністю. Внесок передбачено у меншому розмірі, порівняно із розміром адміністративно-господарських санкцій, але обов’язок із його сплати встановлюється для усіх категорій роботодавців як приватного, так і публічного сектору.
Розширено категорії підприємств, які можуть користуватися фінансовою підтримкою для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю шляхом створення підприємств трудової інтеграції осіб з інвалідністю та підприємств захищеного працевлаштування. Пільги та компенсації можуть отримати не лише підприємства громадських організацій осіб з інвалідністю, а й будь-які підприємства, що працевлаштовують визначену у Законі кількість осіб з інвалідністю.
Цим Законом передбачено обов’язкове надання особам з інвалідністю соціальних послуг (соціального супроводу на робочому місці, персонального асистента, перекладу жестовою мовою тощо), які є складовою процесу працевлаштування таких осіб.
В умовах гострого дефіциту кадрів, особливо у сфері виробничих спеціальностей, що виник через війну та міграцію українських біженців за кордон, інтеграція людей з інвалідністю в економіку країни – реальний вихід для стабілізації ринку праці.
Разом з тим, працевлаштування осіб з інвалідністю – це також вирішення ряду соціальних питань цієї категорії населення, головним чином – сприяння їх економічній незалежності та добробуту.
Прийняття Закону є вкрай важливим рішенням, що призведе до збільшення можливостей для осіб з інвалідністю стати затребуваними на ринку праці, отримати роботу і, відповідно, економічну самостійність.