Торгівля людьми – це злочин. Разом можемо подолати цю проблему
Щорічно 18 жовтня відзначається Європейський день боротьби з торгівлею людьми, мета якого – висвітлення проблеми торгівлі людьми, необхідність об'єднання зусиль для протидії цьому явищу, переслідування злочинців, надання допомоги постраждалим особам.
З початку війни ризик потрапляння в ситуацію торгівлі людьми значно підвищився. Це пов’язано з тим, що частина людей виїхала на тимчасове місце проживання до Європи, частина переміщена всередині держави, а значна кількість людей примусово вивезені на територію росії та білорусі. Окрім того, російська агресія та злочини, вчинені представниками держави-агресора стосовно мирного населення України, зокрема, їх незаконне утримування, перебування в полоні та використання у збройному конфлікті, загострили проблему трудової та сексуальної експлуатації крізь призму ст. 149 Кримінального кодексу України.
Суть поняття “торгівля людьми” визначає Закон України “Про протидію торгівлі людьми”, зокрема абзац 15 частини першої статті 1, а саме: торгівля людьми – це здійснення незаконної угоди, об’єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, у тому числі сексуальної, з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини або із застосуванням чи погрозою застосування насильства, з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи, що відповідно до Кримінального кодексу України визнаються злочином.
Іншими словами, торгівля людьми – це форма сучасного рабства та порушення прав людини, від якої потерпають чоловіки, жінки та діти, та яка не втрачає актуальності у ХХІ столітті для жодної країни світу, включаючи Україну. Маніпулюючи бажаннями та намірами людей, їх ошукують та експлуатують.
Експлуататори отримують прибуток через контроль та використання інших людей. Ця проблема може торкнутися кожного, незалежно від віку, статі, освіти чи соціального статусу. Експлуатація може відбуватись як всередині країни, так і поза її межами, а вербувальниками найчастіше є знайомі люди – ті, яким довіряють.
Як бачимо, торгівля людьми має різні види, серед яких і примусова праця, і використання у збройних конфліктах.
Торгівля людьми може відбуватись у різних формах:
- трудова експлуатація;
- сексуальна експлуатація, використання у проституції та порнобізнесі;
- примусове жебрацтво;
- примусове втягнення у злочинну діяльність та збройні конфлікти;
- торгівля людьми з метою вилучення органів, примусового сурогатного материнства тощо.
Ознаки того, що людина потрапила у ситуацію, пов’язану з торгівлею людьми:
- забрали паспорт або інші документи;
- позбавляли вільного пересування та спілкування з рідним;
- погрожували, били або ґвалтували, знущалися або чинили психологічний тиск;
- примушували виконувати роботу, якою не хотіли займатися, застосовуючи фізичне чи психологічне насильство;
- примушували відпрацьовувати вигадані борги;
- була відсутня можливість за власним бажанням кинути роботу;
- примушували працювати понаднормово;
Чому ця проблема настільки актуальна?
Торгівля людьми є однією з найбільш швидко зростаючих форм організованої злочинності у світі. Вона має значний негативний вплив на життя окремих людей та суспільство в цілому. Ось деякі причини, чому ця проблема є настільки актуальною:
• Глобалізація: Зростання міжнародної міграції та глобалізація створюють сприятливі умови для діяльності злочинних угруповань, які займаються торгівлею людьми.
• Соціальна нерівність: Бідність, безробіття та соціальна нерівність збільшують вразливість людей до потрапляння в пастки торгівлі людьми.
• Конфлікти та катастрофи: Війни, природні катастрофи та політичні кризи створюють умови для масового переміщення населення, що робить людей більш вразливими до експлуатації.
• Потреба в дешевій робочій силі: Деякі галузі економіки, такі як сільське господарство, будівництво та секс-індустрія, мають потребу в дешевій робочій силі, що створює попит на жертв торгівлі людьми.
Кожен з нас може внести свій вклад у боротьбу з торгівлею людьми:
• Поширювати інформацію: Розкажіть своїм близьким про проблему торгівлі людьми та про те, як її розпізнати.
• Підтримувати організації, які борються з торгівлею людьми: Долучайтесь до волонтерської діяльності або робіть пожертвування.
• Звертатися до правоохоронних органів: якщо ви підозрюєте, що хтось може бути жертвою торгівлі людьми, негайно повідомте про це поліцію.
• Бути обережним при пошуку роботи за кордоном: перевіряйте інформацію про роботодавців, не погоджуйтесь на сумнівні пропозиції.
Пам'ятайте: Торгівля людьми – це злочин. Кожна людина має право на свободу і гідність. Разом ми можемо подолати цю проблему!