Профілактика правопорушень серед неповнолітніх як однин із основних напрямів у боротьбі зі злочинністю неповнолітніх
На сьогоднішній день надзвичайно гострою є проблема зростання злочинності серед осіб підліткового віку, адже кожний п’ятнадцятий злочин в Україні – справа рук неповнолітніх.
Правопорушення, здійснені неповнолітніми, – це небезпечне соціальне явище, оскільки, по-перше, негативно впливають на формування особистості; по-друге, завдають значної шкоди суспільству через втрату трудових ресурсів (лише третина покараних повертаються до повноцінного суспільного життя); по-третє, відіграють значну роль у формуванні рецидивної злочинності (дві третини рецидивістів розпочинають свій злочинний шлях ще неповнолітніми).
Одним із найефективніших заходів протидії злочинності є профілактична діяльність. Але шляхи її реалізації та запровадження таких заходів – це досить важкий і тривалий процес. Використовуючи традиційний підхід, особливу увагу слід звернути на профілактику злочинності неповнолітніх, яка включає заходи, спрямовані на виявлення, усунення, послаблення та нейтралізацію криміногенних факторів, а також корекцію поведінки людей, гіпотетично спроможних вчинити злочин.
Враховуючи різноманітність причин та умов, які призводять до злочинів, можна зробити висновок, що ефективність профілактичних заходів багато в чому залежить від спільних зусиль медиків, юристів, педагогів, психологів, працівників правоохоронних органів, служб в справах дітей, місць виконання покарань та інших причетних до цього структур, що є суб’єктами попереджувальної діяльності.
При розробці профілактичних заходів слід враховувати всі фактори, що сприяють потраплянню неповнолітніх в групу ризику, зокрема, такі як: вживання алкоголю та наркотиків, аморальна поведінка батьків; жорстоке поводження батьків зі своїми дітьми; активні дії дорослих щодо залучень неповнолітніх до злочинної діяльності; втягнення дорослими неповнолітніх в заняття проституцією; відставання в психічному розвитку дитини, що часто сприяє великому впливу на неї злочинців; наявність членів родини, що страждають на психічні захворювання.
Тому службою у справах дітей постійно здійснюються заходи щодо профілактики правопорушень неповнолітніми, а саме:
- проводяться профілактичні бесіди з батьками щодо підвищення відповідальності за неналежне виховання, навчання і розвиток дітей, роль батьків у вихованні негативного ставлення дітей до вживання алкоголю, нікотину, наркотиків;
- проводяться профілактичні бесіди з неповнолітніми щодо відповідальності за вчинення правопорушень неповнолітніми;
- виявлення дітей, які займаються бродяжництвом;
- ведення банку даних дітей, які стоять на обліку в відділі ювенальної превенції, сектору пробації та на внутрішкільному обліку;
- проводяться систематичні зустрічі з представниками дотичний структур щодо взаємодії з метою протидії вчинення правопорушень неповнолітніми.
Тож, потрібно зауважити, що тільки спільними зусиллями ми можемо змінити майбутнє наших дітей на краще, не допустіть того, аби життя вашої дитини перекреслив злочин!!!!