«Бути грамотним – це важливо!»
Урок української мови, що відбувся 08.09.2022р. у приміщенні Головної бібліотеки КЗ «Публічна бібліотека Крижопільської селищної ради» для відвідувачів клубу «Говорімо українською», був присвячений «його величності» етикету.
Учителька після організаційного моменту привітала присутніх із Міжнародним днем грамотності.
Традиція щорічно відзначати цей день започаткована відповідною рекомендацією Всесвітньої конференції міністрів освіти з ліквідації неграмотності, що відбулася в Тегерані у вересні 1965 року. Саме ця конференція рекомендувала оголосити 8 вересня, дату урочистого відкриття конференції, Міжнародним днем грамотності та святкувати його щорічно в усьому світі.
Міжнародний день грамотності – один з міжнародних днів, що відзначаються в системі Організації Об’єднаних Націй 8 березня відповідно до рішення14-ї сесії ЮНЕСКО 1.141
Відвідувачам клубу було цікаво й пізнавально запам’ятати нейтральні й урочисті українські етикетні формули вітання, вибачення, подяки прохання, прощання.
Мабуть, коли це буде доречно, слухачі залучатимуть до свого лексикону і дружні етикетні формули.
Поміркували учасники клубу і про формування «Добрий день чи доброго дня?»
Вичерпною відповіддю на це запитання стала довідкова інформація (автор О.Пономарів): «В українській літературній мові усталилися такі форми: «Доброго ранку!; Добрий день! (Добридень!); Добрий вечір! (Добривечір); На добраніч! Добраніч!»
Нинішнє всіляке перекручування усталених українських етикетних форм, яке видають за «Авторські неологізми», спишемо на воєнний стан. Проте й у суворий час треба бути грамотними.